Hey, vilniečiai ir ne tik! Jei nuolat galvoje kirba klausimai „Kas vyksta Vilniuje?“ ar „Kokie Renginiai Vilniuje šiandiena, o gal rytoj?“, tuomet esate būtent ten, kur reikia – šioje svetainėje rasite išsamią informaciją apie Vilniuje ir Vilniaus rajone artimiausiu metu įvyksiančius renginius.   


„VILNIUS 700: MIESTO POŽEMIŲ ISTORIJOS“

Apie

Renginys įvykęs

Rugsėjo 4d., pirmadienį (18:00 val.), Baltijos gintaro meno centras kartu su gide Liuda Matoniene kviečia į paskaitą „Vilnius 700: miesto požemių istorijos“.
Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Vilnius buvo paminėtas 1323 metais, kuomet Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas kvietė Europos amatininkus ir pirklius jame įsikurti. Karai ir gaisrai daug kartų naikino Vilniaus miestą. Jų metu išnyko daugybė seniausių pastatų, o išlikusieji paskelbti architektūriniais paminklais ir saugomi įstatymais. Senąja architektūra miestas garsėja toli už respublikos ribų.
Nepaisant ilgos Vilniaus miesto istorijos, architektūros ansamblis išliko savitas. Vilnius išsiskiria iš kitų Baltijos sostinių, nes labiau primena Prahos ar Romos stilių, o ne vokišką ar skandinavišką. Tai didžiausias barokinis miestas į šiaurę nuo alpių, kartu persipynęs su visais kitais Europos stiliais nuo gotikos iki klasicizmo. „Lietuvos sostinė primena palimpsestą – senovinį rankraštį, kur po tekstu ryškėja ankstesniojo teksto ar net kelių tekstų pėdsakai.“ Miestas pradėjo formuotis Viduramžiais, todėl turi įvairių architektūros stilių.
Analizuojant Vilniaus miesto istoriją yra aktualu atkreipti dėmesį į bažnyčių istoriją, veiklą, o ypač jų paslaptingus bei turtingus savo istorija ir mitais požemius. Šventos vietos buvo lankomos jau nuo senų senovės, tačiau šiandienai bažnyčiomis nusėta visa Lietuva, keliautojus, turistus ir meno mylėtojus, vilioja įspūdinga, didinga ir daug menančia architektūra. Didinguose pastatuose atsispindi neatmenama istorija ir epochų kaita. Bažnyčios netgi buvo statomos ir naudojamos kaip gynybinės sienos, o jų rūsiai turėdavo papildomą paskirtį, bet deja, dažna jų stipriai nukentėjo ir buvo nuniokota karo metais.
Šiandien Vilnius yra europietiškas ir modernus miestas, išsaugojęs daug paslapčių ir tebeturintis didžiausias ir įspūdingiausias bažnyčias ir kitus architektūros objektus su požemiais, menančiais šiuolaikiniam pasauliui nesuvokiama protėvių gyvenimo būdą Vilniaus mieste.
Liuda Matonienė - baigusi Vilniaus universitetą, šiuo metu yra profesionali gidė, nuo 2004 m. veda ekskursijas po Vilnių. Turi sukaupusi daugybę istorinės medžiagos apie miestą ir jo gyventojus. 2017 m. yra išleidusi pirmąją savo knygą „Vilnius: meilės stotelės“. Jos veiklą Vilniaus meras ir Kultūros paveldo departamentas įvertino padėkos raštais.

Renginio kuravimą remia Vilniaus miesto savivaldybė.