Hey, vilniečiai ir ne tik! Jei nuolat galvoje kirba klausimai „Kas vyksta Vilniuje?“ ar „Kokie Renginiai Vilniuje šiandiena, o gal rytoj?“, tuomet esate būtent ten, kur reikia – šioje svetainėje rasite išsamią informaciją apie Vilniuje ir Vilniaus rajone artimiausiu metu įvyksiančius renginius.   Prarastas Taivano kinas 2021

Apie

Renginys įvykęs

Taip gera rasti seną laišką ar knygą prirašytomis paraštėmis, kurių pageltę lapai leidžia įkvėpti oro, kuriuo kvėpavo mūsų proseneliai... Tačiau kas, jei ne kino juostos mums atveria plačiausias duris į tų laikų muziką, madą, kasdienes realijas ir svajones?

Prieš porą metų savo kasmetines keliones į Vilnių pradėjęs Prarastas Taivano kinas sugrįžta!

Šį kartą Azijos menų centras, bendradarbiaudamas su Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutu, Taiwan Film and Audiovisual Institute ir King's College London kviečia jus darsyk pasinerti į 6-8 dešimtmečiais kurto komercinio taivanietiško kino pasaulį, kuriame atsiskleidžia socialinės bei kultūrinės Taivano realijos tuo metu, kuomet sala tik skynėsi kelią modernizacijos link.

1955–1981 metais Taivane buvo sukurti daugiau nei 1500 komercinių vaidybinių filmų, pasižyminčių vietine Hoklo kalba, dar žinoma kaip „taivaniečių kalba“ bei „taiyu“. Šių ,,taiyupian“ vardu vadinamų filmų biudžetai buvo menki, bet, nepaisant to, nuo 6 iki 7 dešimtmečio dominavo Taivano filmų rinkoje ir buvo nepaprastai populiarūs.

Vis dėlto, 8 dešimtmečio pabaigoje šią taivanietišką kino bangą išstūmė vis populiarėjantis mandarinų kalbos kino judėjimas bei televizija. Filmai taivaniečių kalba buvo stipriai nuvertinti ir pamiršti, numesti dūlėti be jokios priežiūros.

Tad iš maždaug 1500 ,,taiyupian“ išliko tik kiek daugiau nei 200 filmų. Būtent dėl šios priežasties Taiwan Film and Audiovisual Institute inicijavo projektą ,,Taiwan's Lost Commercial Cinema: Recovered and Restored“, kurio tikslas – restauruoti „taiyupian“ filmus ir pasidalinti šiais kinematografiniais atradimais su visu pasauliu. Po itin sėkmingos pirmosios projekto dalies 2017 metais, 2020 metais buvo restauruota dar viena itin skirtingais žanrais pasižyminti filmų kolekcija, o šiemet su jumis norime pasidalinti iki šiol Vilniuje dar nerodytais filmais, atrinktais iš abiejų projekto dalių.

Turėsite galimybę dirstelėti į taivanietiškas kino juostas, kurios pribloškia savo holivudiškumu bei taivanietišku kultūriniu kontekstu. Projekto metu rodomi filmai itin skirtingi, tad kiekvienas galėsite rasti kai ką sau.

Kiekvieno kino seanso pradžioje filmą pristatys vienas iš ,,Taiwan's Lost Commercial Cinema: Recovered and Restored“ projekto iniciatorių, o, pasibaigus filmui, turėsite galimybę padiskutuoti ir užduoti jums iškilusius klausimus.

Programa:
Lapkričio 17 d. 18.30 Geriausias slaptasis agentas (1964)
Lapkričio 18 d. 18.00 Brolis Wang ir brolis Liu keliauja po Taivaną (1959)
Lapkričio 19 d. 19.00 Sutuoktinio paslaptis (1960)
Lapkričio 20 d. 16.30 Pavojinga jaunystė (1969)
Lapkričio 21 d. 15:30 Viso gero, Taipėjau (1969)

Visi kino seansai NEMOKAMI.
Įėjimas su nemokamais bilietais. Bilietai bus dalinami seanso dieną „Skalvijos“ kasoje.
Originalo kalba: taivaniečių k.
Visi filmai subtitruoti lietuvių, anglų bei kinų k.
Filmus vertė: Ieva Driukienė ir Deimantė Jurkštaitė

Projekto organizatoriai ir rėmėjai: Azijos menų centras, Kings's College London, Taiwan Film and Audiovisual Institute, Taivano kultūros ministerija, Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutas

Partneriai: kino centras „Skalvija“, Vilniaus miesto savivaldybė.
Projektas yra Vilnius 700 programos dalis.