Atraskite įdomiausius renginius Vilniuje ir pasinerkite į sostinės kultūrinį gyvenimą. Nuo muzikos koncertų, teatro spektaklių iki festivalių ir parodų – čia rasite viską, kas suteiks jums nepakartojamų įspūdžių. Renginiai Vilniuje yra jūsų gidas po įsimintiniausius miesto įvykius!


Eric-Emmanuel Schmitt „Dviejų pasaulių viešbutis“, rež. Sigitas Račkys

Informacija

Renginys:
Spektaklis
Teatras:
Vilniaus senasis teatras
Data:
Sekmadienis, Balandis 28, 2024
Vieta:
Vilniaus senasis teatras, J. Basanavičiaus g. 13, Vilnius
Pradžia:
18:30 val.
Pirkti internetu:

Apie

Érico-Emmanuelio Schmitto 1999 m. parašyta pjesė „Dviejų pasaulių viešbutis“ (pr. „Hôtel des deux mondes“) yra tarsi melodramos ir stebuklinės pasakos suaugusiems lydinys. Į uždarą patalpą labirintą, paslaptingą viešbutį, iš kurio neįmanoma ištrūkti, pakliūva skirtingų socialinių ir amžiaus grupių komos ištiktieji. Nors realūs jų kūnai – ligoninėse, čia jie fiziškai sveiki. Vieni žino, kas jiems atsitiko, kiti tai suvokia tik esamuoju laiku, bet visi nerimaudami laukia lemtingos akimirkos, kuomet bus pakviesti į liftą, kuris arba pakils aukštyn – į nebūtį, arba nusileis žemyn – grąžins į gyvųjų pasaulį.

Po automobilio avarijos Žiuljenas Portalis patekęs į „viešbutį“ ten sutinka iki tol nepažinotus žmones, mąsto apie gyvenimą ir mirtį, mokosi mylėti. Įtaigus spektaklis, kupinas subtilaus humoro, lyrinių intonacijų, iškelia daugelį moralinių ir filosofinių problemų. Kas yra gyvenimas, kaip žmogus jį iššvaisto?

Prieš „Dviejų pasaulių viešbučio“ premjerą pjesės autorius kalbėjo, kad jo filosofija yra egzistencializmas, priešingas Jean-Pauliui Sartreʼui, bet artimesnis Blaiseʼui Pascaliui ir Sorenui Kierkegaardui. Pasak dramaturgo, visatoje nėra nieko absurdiško, yra tik paslaptis, kurioje slypi tikėjimo priežastys. É.-E. Schmitto dialogai išskirtiniai: meistriški, subtilūs, dramaturgas geba paprastai kalbėti apie sudėtingus dalykus. Tai talento ženklai.

Spektaklio kompozitorius Giedrius Puskunigis 2008 m. už muziką šiai dramai bei Williamo Shakespeareʼo dramai „Audra“ (rež. Etienne Glaser) yra pelnęs „Auksinį scenos kryžių“. Beje, šiame spektaklyje vaidino ir vienas ryškiausių Vilniaus senojo teatro aktorių – Vladimiras Jefremovas (1942–2009).

„Režisierius S. Račkys save, spektaklio veikėjus ir žiūrovus vertina neišskirdamas – kaip žmones, paprastus, nuodėmingus, kurių kiekvieno gyvenimo istorija verta meilės ir pagarbos. Ir tai labai padeda spektaklio ryšiui su žiūrovais, nes leidžia šiems susitapatinti su veikėjais pagal patirtį ir troškimus. Sentimentų yra – ašarą nubraukia beveik visi spektaklio veikėjai (gal ir jautresnės vienišos širdys salėje). Bet sentimentalumui įsivyrauti neleidžia humoro intarpai, santūri pasakojimo intonacija.“ (Ridas Viskauskas)

„Viena iš spektaklio sėkmių – pabėgimas nuo buitiškumo. Dailininkė R. Valčik minimaliomis priemonėmis sukūrė estetišką aplinką, užuominomis primenančią tiek laukiamąjį, tiek ligoninę. Maži žmonės didelėje erdvėje. Didžiulis girgždantis liftas scenos gilumoje herojus masina ir baugina. Aktoriams tenka beveik nugara suvaidinti nerimo, baimės kupiną kelionę į nežinią – nueiti keliolika žingsnių lifto link. Aplinkos plastinį sterilumą ištyškina ir dviejų pasitikinčių ir išlydinčių figūrų ritmiškas judėjimas (Inga Maškarina, Valentinas Novopolskis). O G. Puskunigio muzika, neforsuodama emocijų, spektakliui suteikia estetinio solidumo.“ (Ridas Viskauskas)

Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais

Kūrybinė grupė:
Režisierius – Sigitas Račkys
Dailininkė – Renata Valčik
Kompozitorius – Giedrius Puskunigis
Režisieriaus padėjėjas – Eglė Kuzienė
Režisieriaus asistentas – Dmitrij Denisiuk
Pjesę iš prancūzų kalbos vertė – Jelena Naumova

Spektaklyje vaidina:
Žiuljenas Portalis – Dmitrij Denisiuk
Magas Radžapuras – Jurij Ščiuckij
Daktarė M... – Jevgenija Rusakova
Prezidentas Delbekas – Aleksandr Agarkov
Lora – Aleksandra Metalnikova
Mari – Anžela Bizunovič
Jaunuolis – Valentin Novopolskij / Artūras Aleksejevas

Roko Morkūno nuotrauka