Hey, vilniečiai ir ne tik! Jei nuolat galvoje kirba klausimai „Kas vyksta Vilniuje?“ ar „Kokie Renginiai Vilniuje šiandiena, o gal rytoj?“, tuomet esate būtent ten, kur reikia – šioje svetainėje rasite išsamią informaciją apie Vilniuje ir Vilniaus rajone artimiausiu metu įvyksiančius renginius.   


„Amžininkai: Petras Kalpokas ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis“

Apie

Renginys įvykęs

Parodos atidarymas 2022 11 25 18:00 val.
Parodos atidarymo renginyje M. K. Čiurlionio namuose (Savičiaus g. 11) bus pristatoma ir nauja dr. Nijolės Tumėnienės sudaryta knyga „Petras Kalpokas. Tapyba ir aplinka“. Vakaro metu muzikuos pianistai Joris Sodeika ir Rokas Zubovas.

Paroda veiks iki 2023 01 28

Petras Kalpokas buvo tik penkeriais metais jaunesnis M. K. Čiurlionio amžininkas. Abu menininkai mokytis dailės pradėjo beveik tuo pačiu metu, ant XIX–XX amžiaus slenksčio: Kalpokas mokėsi tapybos Odesoje (1898–1900), Mintaujoje ir Miunchene (1904–1909), o Čiurlionio posūkis link dailės prasidėjo Leipcige ir Varšuvoje (1904–1906), po to, kai jis jau buvo įgijęs muzikinį išsilavinimą. Abu dailininkai, gyvendami užsienyje, dalyvavo pirmosiose lietuvių dailės parodose Vilniuje (I-V, 1907–1911).

Abiejų šių dailininkų brendimo metas – simbolizmo ir modernizmo sandūros epocha. P. Kalpoko ir M. K. Čiurlionio kūryba išsiskyrė tuo, kad bendrame Europos meno raidos kontekste jie buvo susiję su tautiniu sąjūdžiu ir atspindėjo lietuvių liaudies meno dvasią. Kūrėjus taip pat siejo artimi, tai epochai būdingi bręstantys nauji dvasiniai interesai, kurie buvo susiję su to meto platesniu kultūros plėtros ir gilesniu kūrybos problemų suvokimu.

„Parodos pradžioje (pimojoje salėje) mėginome sugretinti tuos P. Kalpoko ir M. K. Čiurlionio kūrinius, kurie patvirtina abiejų amžininkų dvasinių nuostatų ir meninių problemų artimumą, jų simbolizmo siekius bei kompozicinius ieškojimus, o antrojoje – individualybių savitumą.“ – dr. Nijolė Tumėnienė.

Plačiau bit.ly/kalpokas_ciurlionis

Parodos rengime aktyviai dalyvauja dr. Nijolė Tumėnienė.

Partneriai (privačios kolekcijos):
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejus
Lietuvos nacionalinis muziejus

M. K. Čiurlionio namų darbo laikas:
II – V 11:00-17:00
VI 13:00-17:00I, VII, valstybinių švenčių dienomis – NEDIRBA.
*Vykstant renginiams lankymo laikas gali keistis.

Lankymasis M. K. Čiurlionio namuose yra nemokamas.